Érdekes események játszódnak le a világgazdaságban. A pénzügyek minden területen behálózzák mindennapjainkat és sokszor gondolkodóba is ejtenek bennünket. Hajlamosak vagyunk ilyenkor csak az érem egyik oldalát nézni, azt, ami első ránézésre mélyebben érint bennünket. A pénzügyeinkkel ilyenkor fokozottabban foglalkozunk.
Az éremnek azonban van egy másik oldala is. Ha felfokozott hangulat van a pénzvilágban, akkor az két szempontból is érdekes lehet a cyber bűnözők számára.
Az egyik a triviálisabb szempont, ha recesszió van és rossz híreket sugároz a TV, akkor az emberek félnek és egyszerűen kevesebb a fogyasztás, kevesebbet vásárolunk a neten, mindenki tartalékol, illetve van egy általánosnál nagyobb koncentráció a pénzügyekre. Ilyen környezetben több zajt kell kelteniük a hackereknek, ahhoz, hogy ugyanazt az eredményt elérjük azaz ugyanakkora összeget csaljanak ki az emberektől. Mit jelent ez? Sokkal több fenyegetést:
Érdemes összehasonlítani a két grafikont. Amikor a tőzsde zuhan, akkor több fenyegetés jelenik meg. Nem arra kell ebből következtetni, hogy a heckerek figyelik a tőzsdét, hanem arra, hogy a híreket és általánosságban a társadalmi és gazdasági viszonyokat. A tőzsde is általában valamilyen hírre reagál, és ugyanennek a hírnek a következtében döntenek úgy a hackerek, hogy több fenyegetést kell kiküldeni.
Mindezt egy kicsit távolabbi nézőpontból elemezve én megerősítését érzem annak a már többször emlegetett ténynek, hogy ezt csak és kizárólag szervezett csoportok képesek megtenni. Ami nem túl rózsás jövőt fest elénk, a szervett IT bűnözés komoly piacelemzés alapján tevékenykedik.
Vajon mi az, amit még figyelek?
A másik kevésbé triviális gondolatmenet egy válsághelyzetben, a totális hisztéria és az összeomlás, ami például Izlandon alakult ki a közelmúltban Felhívom mindenkinek a figyelmét, hogy volt ilyen a történelemben, és mint a példa is mutatja, lehet még. Az ilyen események közt igazán van lehetőség a fickándozásra. Arra próbálom felhívni a figyelmet, hogy egy esetleges pánik alkalmával is figyeljünk a biztonságra. Tudom, hogy nehéz nyugodtnak lenni, de ha előre gondolunk rá, akkor már tettünk egy lépést a biztonságért. Nem szeretném én a világgazdasági válságot előre jelezni, vagy ijesztgetni vele, távol álljon tőlem. De a pánik kicsiben is létezik és ha gyorsan cselekszünk, akkor sokszor vétünk az alapvető biztonsági intézkedések ellen is.
Mindegy, hogy bukik a tőzsde, vagy hisztériát keltenek a médiában, akkor is figyeljünk az adatainkra, mert valószínűleg ilyen eseményekkor nagyobb veszélynek vagyunk mindannyian kitéve, mint általánosságban.