Sokan használnak ma ingyenes vírusirtót és azt kell mondjam, hogy meg is van a helye a piacon, de nagyon fontos, hogy ismerjük azokat a paramétereket aminek a teljesülése mellett érdemes, sőt szabad ilyen termékeket használni.
Ma a fertőzött gépek közel 70% -a ingyenes vagy próba verzió használata mellett fertőződik meg. Miért lehet ez. Annak aki ilyen terméketek használ nagyon kell értenie a számítógéphez, olyan szinten mint egy számítógép szervizes mérnök. Hogy miért? Mert egy esetleges probléma kapcsán nincs megfelelő dokumentáció és a Windows mélyén kell turkálni ahhoz, hogy kezelje felmerült problémát.
Mik lehetnek ezek?
Nem frissült a vírusadatbázis.
Talált egy vírust de nem irtotta le csak jelezte hogy van a gépünkön.
Az ilyen esetekben egy vásárolt szoftvernél, ha nem ismeri a megoldást a felhasználó akkor telefonálhat vagy írhat a terméktámogatási csoportnak és segítenek a megoldásban, olyan egyszerű megoldással vagy leírással ami könnyen végrehajtható .
Mit tehet az ingyenes terméket használó ? Kutakodik a neten a fórumokban a wikin, stb és netes „szakértőktől „ kap valamilyen választ amit vagy nem ért vagy nem oldja meg a porblamát esetleg még jobban elmélyíti azt. Szóval nem elég hogy szervizmérnöknek kell lenni még a fórumokon is otthon kell lenni.
Az egész procedúra vége az hogy elviszi a szervizbe és ott pénzért megoldják a problémát, a probléma megoldására szánt időről nem is beszélve.
Azoknak akik korlátlan idővel vagy professzionális számítástechnikai tudással rendelkeznek lehet megoldás az ingyenes biztonságtechnikai szoftver ellenkező esetben azonban egy piaci verziót javaslok. Azok közül is egy Internet Security vagy egy ennél is magasabb tartalommal rendelkező csomagot. Miért?
Ma már nem elég egy egyszerű Antivirus megoldás. Kell tűzfal, kémprogram védelem, valamilyen zero day védelem ( a még kategorizálatlan fenyegetések ellen) nagyon fontos a webtartalom szűrés és a Phising azaz az adathalászat elleni védelem. Mindez persze külön külön megoldható ingyenes megoldásokkal is, de azok nem működnek együtt. Ma egy jól működő biztonsági csomag úgy működik, hogy ha a levelet adathalász levélnek minősíti a rendszer akkor a webtartalom szűrő még véletlen kattintás esetén sem engedi a felhasználót az adathalász levélben megadott weboldalra. Ezt az együttműködést két különálló program képtelen megoldani.
A szakmai érvek mellett egy jog problémát is had említsek meg, mégpedig azt, hogy az ingyenes megoldások többsége csak és kizárólag otthoni célra használhatóak ingyenesen. Ez pedig csak a valóban magántulajdonú gépekre vonatkozik. Ha valaki a gépet egy BT vagy Kft számlájára vette,de fizikailag otthon van és jellemzően a gyerek használja játékra akkor is üzleti célú eszköznek számít és nem használható az a szoftver licenc ami otthoni célra ingyenes .