Remek kérdés érkezett a múltkor a Blikktől. Mindez persze azért, mert ott én vagyok megjelölve, mint vírusvédelmi szakizé. Azt kérdezte a felhasználó, hogy véd-e a vírusok ellne a router. A válasz egyszerűen nem, kicsit bővebben pedig van olyan is ami akár védhet is, csak az drága és már nem routernek hívnánk, hanem UTM eszköznek.
A kérdés, egy ilyen esemény után az, hogy vajon miért kérdezte meg a felhasználó. Mert neki is baja van a sebességgel, vagy csak valaki mondta, hogy ha van routered akkor nem kell vírusirtó, stb. Szóval ezer oldalról juthat erre a következtetésre. Persze minden féligazságú kérdésről írhatnék egy postot a blogomba, de ez most fontos, mert erre halad a világ és fontos hogy lássuk az indíttatásokat és a lehetőségeket.
Számomra fontos indíttatás, „A védelem lehetőleg ne a gépemen legyen, hanem előtte vagy tök mindegy hol, de legyek védett és ne terhelje, lassítsa a gépet”.
Motiváció II. : „ legyek biztonságban, de mondjuk csak annyit kelljen törődni vele, mint egy routerrel.
Motiváció III. „Ha van egy roterem akkor az oldja meg a vírusvédelmet is.”
Ok-Ok! Persze lehet más az indíttatás is, de a kifogásokat nem szívesen kezelném most. Csak azért mert van tűzfal egy routerben kell vírusvédelem. Pont! És erről nem nyitok vitát. Arról, hogy milyen és hogy, arról lehet beszélni.
Igen van olyan megoldás, hogy a hálózat elé teszünk egy gatewayt, ami vírusvédő is, meg SPAM, meg egy csomó értelmes dolog, ami még kellhet egy hálózat védelmére. Ez nem olcsó. Elsőre kb. 250 e FT. De ha figyelembe vesszük, hogy mit kapunk érte akkor már nem olyan drága. És ez úgy működik, mint egy router. Egyszer be kell állítani, és utána csendben megy és véd.
Van a másik megoldás, ami egyelőre még csak bizonyos hálózatok esetében érhető el, de idő kérdése, hogy mindenkinek szolgáltatni tudjunk ilyet.Már írtam róla a SaaS- ami nem madár-ban arról, hogy lehet terméket igénybe venni szolgáltatásként. A fenti kérdéskörben ez arra ad választ, hogy biztonságot akar valaki, de ne neki kelljen üzemeltetni. Ma már van rá megoldás, hogy az üzemeltetés és a terhelés is külső szerveren legyen. Úgy hívják ezt az izét, hogy PMOP. Mi csak anyósos terméknek szoktuk hívni, mert elsőre nem értettem meg a lényegét – nem akartam, mert nem hittem benne, hogy a magyar ember vesz szolgáltatást, szemben azzal, hogy vehet egy dobozt, ami az övé…- és a Spanyol termékfelelős elmagyarázta nekem.
… Az ember a saját példáján keresztül őszintén tud átadni dolgokat másoknak, Ő is így tett. Elmesélte, hogy anyósa mindig izélgeti ha a Panda valamit kiír neki. Mondtam neki, az én anyósom is szokott kérdezni… a drága Mama. Na meg az Anyám is. Ezeken a gépeken én nyertem meg a rendszergazda szerepet és nem nagyon tudom leadni. Szóval, ha én tudom anyósom és anyám gépét menedzselni távolról, akkor azoknak, akiknek ez az igényük szerintem jó lesz esz a termék.
És akkor egy huszárvágással vissza az elejére a kérdezőhöz. Már csak azt kéne kideríteni, hogy mi volt az indíttatása. És itt most megígérem, megkérdezem…